Microchip Technology ATMEGA644P-20MU
ATMEGA644P-20MU
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: ATMEGA644P-20MU
  • Datasheet: PDF
  • Description: ATMEGA644P-20MU(Kg)
Series AVR® ATmega
Package Tray
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 32
Program Memory Size 64KB (32K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 2K x 8
RAM Size 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 44-VQFN (7x7)
Base Product Number ATMEGA644
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 360
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 64KB (32K x 16) FLASH 44-VQFN (7x7)