Microchip Technology ATMEGA3290PV-10AU
ATMEGA3290PV-10AU
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: ATMEGA3290PV-10AU
  • Datasheet: PDF
  • Description: ATMEGA3290PV-10AU(Kg)
Parameters
Supplier Device Package 100-TQFP (14x14)
Base Product Number ATMEGA3290
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 90
Mfr Microchip Technology
Series AVR® ATmega
Package Tray
Core Size 8-Bit
Speed 10MHz
Connectivity SPI, UART/USART, USI
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 69
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 100-TQFP
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 32KB (16K x 16) FLASH 100-TQFP (14x14)