Microchip Technology ATMEGA2561-16MU
ATMEGA2561-16MU
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: ATMEGA2561-16MU
  • Datasheet: PDF
  • Description: ATMEGA2561-16MU(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series AVR® ATmega
Package Tray
Core Size 8-Bit
Speed 16MHz
Connectivity EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 54
Program Memory Size 256KB (128K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 4K x 8
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 64-QFN (9x9)
Base Product Number ATMEGA2561
HTSUS 8542.31.0001
Other Names ATMEGA256116MU
Standard Package 260
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 256KB (128K x 16) FLASH 64-QFN (9x9)