Microchip Technology AT91M55800A-33CJ
AT91M55800A-33CJ
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: AT91M55800A-33CJ
  • Datasheet: PDF
  • Description: AT91M55800A-33CJ(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series AT91
Package Tray
Product Status Active
Core Processor ARM7®
Core Size 16/32-Bit
Speed 33MHz
Connectivity EBI/EMI, SPI, UART/USART
Peripherals POR, WDT
Number of I/O 58
Program Memory Size -
Program Memory Type ROMless
EEPROM Size -
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 3.6V
Data Converters A/D 8x10b; D/A 2x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 176-LFBGA
Supplier Device Package 176-BGA (13x13)
Base Product Number AT91M55800A
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 160
ARM7® AT91 Microcontroller IC 16/32-Bit 33MHz ROMless 176-BGA (13x13)