Microchip Technology AT90USB162-16AUR
AT90USB162-16AUR
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: AT90USB162-16AUR
  • Datasheet: PDF
  • Description: AT90USB162-16AUR(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series AVR® 90USB
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Core Processor AVR
Core Size 8-Bit
Speed 16MHz
Connectivity EBI/EMI, PS/2, SPI, UART/USART, USB
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 22
Program Memory Size 16KB (16K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 512 x 8
RAM Size 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 32-TQFP
Supplier Device Package 32-TQFP (7x7)
Base Product Number AT90USB162
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 2,000
AVR AVR® 90USB Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-TQFP (7x7)