Microchip Technology AT90PWM2-16SQ
AT90PWM2-16SQ
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: AT90PWM2-16SQ
  • Datasheet: PDF
  • Description: AT90PWM2-16SQ(Kg)
Mfr Microchip Technology
Series AVR® 90PWM Lighting
Package Tube
Product Status Active
Core Processor AVR
Core Size 8-Bit
Speed 16MHz
Connectivity SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 19
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 512 x 8
RAM Size 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V
Data Converters A/D 8x10b; D/A 1x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package 24-SOIC
Base Product Number AT90PWM2
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 31
AVR AVR® 90PWM Lighting Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH 24-SOIC