Microchip Technology AT90CAN64-16MUR
AT90CAN64-16MUR
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: AT90CAN64-16MUR
  • Datasheet: PDF
  • Description: AT90CAN64-16MUR(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series AVR® 90CAN
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Core Processor AVR
Core Size 8-Bit
Speed 16MHz
Connectivity CANbus, EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 53
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 2K x 8
RAM Size 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 64-QFN (9x9)
Base Product Number AT90CAN64
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 4,000
AVR AVR® 90CAN Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-QFN (9x9)