Microchip Technology AT89LP51IC2-20JU
AT89LP51IC2-20JU
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: AT89LP51IC2-20JU
  • Datasheet: PDF
  • Description: AT89LP51IC2-20JU(Kg)
Parameters
Base Product Number AT89LP51
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 27
Mfr Microchip Technology
Series 89LP
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 40
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 1.375K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.4V ~ 5.5V
Data Converters A/D 7x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package 44-PLCC (16.6x16.6)
8051 89LP Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 44-PLCC (16.6x16.6)