Microchip Technology AT89LP428-20PU
AT89LP428-20PU
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: AT89LP428-20PU
  • Datasheet: PDF
  • Description: AT89LP428-20PU(Kg)
Details
Tags
Parameters
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 30
Program Memory Size 4KB (4K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 512 x 8
RAM Size 768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.4V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 28-PDIP
Base Product Number AT89LP428
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 14
Mfr Microchip Technology
Series 89LP
Package Tube
Product Status Active
Core Processor 8051
8051 89LP Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH 28-PDIP