Microchip Technology AT89LP4052-20XU
AT89LP4052-20XU
  • Manufacturer: Micross Components
  • Chip 1 Group NO: AT89LP4052-20XU
  • Datasheet: PDF
  • Description: AT89LP4052-20XU(Kg)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series 89LP
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 15
Program Memory Size 4KB (4K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.4V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package 20-TSSOP
Base Product Number AT89LP4052
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 74
8051 89LP Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH 20-TSSOP