KYOCERA AVX 04023U3R6CAQ2A
04023U3R6CAQ2A
  • Manufacturer: ITT Cannon, LLC
  • Chip 1 Group NO: 04023U3R6CAQ2A
  • Datasheet: -
  • Description: 04023U3R6CAQ2A(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr KYOCERA AVX
Series U
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 3.6 pF
Tolerance ±0.25pF
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Ultra Low ESR
Ratings -
Applications RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Lead Spacing -
Lead Style -
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8532.24.0020
Other Names 478-04023U3R6CAQ2ATR
Standard Package 10,000
3.6 pF ±0.25pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)