KYOCERA AVX 01016D682KAT2A
01016D682KAT2A
  • Manufacturer: ITT Cannon, LLC
  • Chip 1 Group NO: 01016D682KAT2A
  • Datasheet: -
  • Description: 01016D682KAT2A(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr KYOCERA AVX
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 6800 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 6.3V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.009" (0.22mm)
Lead Spacing -
Lead Style -
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8532.24.0020
Other Names 478-01016D682KAT2ATR
Standard Package 20,000
6800 pF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 01005 (0402 Metric)