KOA Speer Electronics, Inc. RN731ETTP1561B50
RN731ETTP1561B50
  • Manufacturer: ISSI, Integrated Silicon Solution Inc
  • Chip 1 Group NO: RN731ETTP1561B50
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: RN731ETTP1561B50(Kg)
Product Status Obsolete
Resistance 1.56 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thin Film
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)
Number of Terminations 2
Base Product Number RN731E
HTSUS 8533.21.0030
Other Names 2019-RN731ETTP1561B50TR
Standard Package 10,000
1.56 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Moisture Resistant Thin Film