Intel TS80C51RA24
TS80C51RA24
  • Manufacturer: Advanced Thermal Solutions Inc.
  • Chip 1 Group NO: TS80C51RA24
  • Datasheet: PDF
  • Description: TS80C51RA24(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Intel
Series 80C
Package Tray
Product Status Obsolete
Core Processor MCS 51
Core Size 8-Bit
Speed 24MHz
Connectivity SIO
Peripherals WDT
Number of I/O 32
Program Memory Size -
Program Memory Type ROMless
EEPROM Size -
RAM Size 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-QFP
Supplier Device Package -
Base Product Number TS80C51
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 2 (1 Year)
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Other Names 804603
Standard Package 1
MCS 51 80C Microcontroller IC 8-Bit 24MHz ROMless