Infineon Technologies XMC1404Q048X0064AAXUMA1
XMC1404Q048X0064AAXUMA1
  • Manufacturer: FinishAdapt Limited
  • Chip 1 Group NO: XMC1404Q048X0064AAXUMA1
  • Datasheet: PDF
  • Description: XMC1404Q048X0064AAXUMA1(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series XMC1000
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Core Processor ARM® Cortex®-M0
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 48MHz
Connectivity CANbus, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, I²S, LED, POR, PWM, WDT
Number of I/O 34
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 12x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)