Infineon Technologies XE167F96F66LACFXQMA1
XE167F96F66LACFXQMA1
  • Manufacturer: FinishAdapt Limited
  • Chip 1 Group NO: XE167F96F66LACFXQMA1
  • Datasheet: PDF
  • Description: XE167F96F66LACFXQMA1(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series XE16x
Package Tray
Product Status Not For New Designs
Core Processor C166SV2
Core Size 16-Bit
Speed 66MHz
Connectivity CANbus, EBI/EMI, I²C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Peripherals I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O 118
Program Memory Size 768KB (768K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 82K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V
Data Converters A/D 24x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)