Infineon Technologies XE164F24F66LACFXQMA1
XE164F24F66LACFXQMA1
  • Manufacturer: FinishAdapt Limited
  • Chip 1 Group NO: XE164F24F66LACFXQMA1
  • Datasheet: PDF
  • Description: XE164F24F66LACFXQMA1(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series XE16x
Package Cut Tape (CT)
Product Status Not For New Designs
Core Processor C166SV2
Core Size 16-Bit
Speed 66MHz
Connectivity CANbus, EBI/EMI, I²C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Peripherals I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O 75
Program Memory Size 192KB (192K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 24K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V
Data Converters A/D 16x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)