Infineon Technologies XC164CM16F20FBAKXUMA1
XC164CM16F20FBAKXUMA1
  • Manufacturer: FinishAdapt Limited
  • Chip 1 Group NO: XC164CM16F20FBAKXUMA1
  • Datasheet: PDF
  • Description: XC164CM16F20FBAKXUMA1(Kg)
Details
Tags
Parameters
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 1,900
Mfr Infineon Technologies
Series XC16x
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Last Time Buy
Core Processor C166SV2
Core Size 16-Bit
Speed 20MHz
Connectivity CANbus, SPI, UART/USART
Peripherals PWM, WDT
Number of I/O 47
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.35V ~ 2.7V
Data Converters A/D 14x8/10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)