Infineon Technologies SAK-TC1796-256F150EBE
SAK-TC1796-256F150EBE
  • Manufacturer: FinishAdapt Limited
  • Chip 1 Group NO: SAK-TC1796-256F150EBE
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: SAK-TC1796-256F150EBE(Kg)
Mfr Infineon Technologies
Series TC17xx
Package Bulk
Product Status Active
Core Processor TriCore™
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 150MHz
Connectivity ASC, CANbus, EBI/EMI, MLI, MSC, SSC
Peripherals DMA, POR, WDT
Number of I/O 123
Program Memory Size 2MB (2M x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 256K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.42V ~ 1.58V
Data Converters A/D 44x12b SAR
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 416-BBGA
Supplier Device Package 416-PBGA (27x27)
Base Product Number SAK-TC1796
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 240
TriCore™ TC17xx Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 150MHz 2MB (2M x 8) FLASH 416-PBGA (27x27)