Infineon Technologies S6E2C18L0AGL2000A
S6E2C18L0AGL2000A
  • Manufacturer: FinishAdapt Limited
  • Chip 1 Group NO: S6E2C18L0AGL2000A
  • Datasheet: PDF
  • Description: S6E2C18L0AGL2000A(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series FM4 S6E2C1
Package Tray
Product Status Active
Core Processor ARM® Cortex®-M4F
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 200MHz
Connectivity CSIO, EBI/EMI, I²C, LINbus, SD, SPI, UART/USART, USB
Peripherals DMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 190
Program Memory Size 1MB (1M x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V
Data Converters A/D 32x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 216-LQFP
Supplier Device Package 216-LQFP (24x24)
Base Product Number S6E2C18
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 400
ARM® Cortex®-M4F FM4 S6E2C1 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 200MHz 1MB (1M x 8) FLASH 216-LQFP (24x24)