Infineon Technologies CY8C3866AXI-055
CY8C3866AXI-055
  • Manufacturer: FinishAdapt Limited
  • Chip 1 Group NO: CY8C3866AXI-055
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: CY8C3866AXI-055(Kg)
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series PSOC® 3 CY8C38xx
Package Tray
Product Status Obsolete
Core Processor 8051
Core Size 8-Bit
Speed 67MHz
Connectivity CANbus, EBI/EMI, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals CapSense, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 62
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 2K x 8
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.71V ~ 5.5V
Data Converters A/D 16x20b; D/A 4x8b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 100-LQFP
Supplier Device Package 100-TQFP (14x14)
Base Product Number CY8C3866
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 90
8051 PSOC® 3 CY8C38xx Microcontroller IC 8-Bit 67MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14)