Infineon Technologies CY8C22213-24LFI
CY8C22213-24LFI
  • Manufacturer: FinishAdapt Limited
  • Chip 1 Group NO: CY8C22213-24LFI
  • Datasheet: PDF
  • Description: CY8C22213-24LFI(Kg)
Mfr Infineon Technologies
Series PSOC®1 CY8C22xxx
Package Tray
Product Status Obsolete
Core Processor M8C
Core Size 8-Bit
Speed 24MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 16
Program Memory Size 2KB (2K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.25V
Data Converters A/D 2x14b; D/A 1x9b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 32-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 32-QFN (5x5)
Base Product Number CY8C22213
RoHS Status RoHS non-compliant
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 490
M8C PSOC®1 CY8C22xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 2KB (2K x 8) FLASH 32-QFN (5x5)