Infineon Technologies CY8C20524-12PVXI
CY8C20524-12PVXI
  • Manufacturer: FinishAdapt Limited
  • Chip 1 Group NO: CY8C20524-12PVXI
  • Datasheet: PDF
  • Description: CY8C20524-12PVXI(Kg)
Details
Tags
Parameters
RAM Size 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.4V ~ 5.25V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package 28-SSOP
Base Product Number CY8C20524
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Other Names -CY8C20524
Standard Package 1,175
Mfr Infineon Technologies
Series PSOC®1 CY8C20xxx
Package Tube
Product Status Active
Core Processor M8C
Core Size 8-Bit
Speed 12MHz
Connectivity I²C, SPI
Peripherals LVD, POR, WDT
Number of I/O 24
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
M8C PSOC®1 CY8C20xxx Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 8KB (8K x 8) FLASH 28-SSOP