Freescale Semiconductor MCF53017CMJ240
MCF53017CMJ240
  • Manufacturer: Rittal
  • Chip 1 Group NO: MCF53017CMJ240
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: MCF53017CMJ240(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Freescale Semiconductor
Series MCF5301x
Package Bulk
Product Status Active
Core Processor Coldfire V3
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 240MHz
Connectivity EBI/EMI, Ethernet, I²C, Memory Card, SPI, SSI, UART/USART, USB, USB OTG
Peripherals DMA, PWM, WDT
Number of I/O 83
Program Memory Size -
Program Memory Type ROMless
EEPROM Size -
RAM Size 128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.08V ~ 3.6V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 256-LBGA
Supplier Device Package 256-MAPBGA (17x17)
Base Product Number MCF53017
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status Vendor Undefined
ECCN 5A002A1
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 1
Coldfire V3 MCF5301x Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 240MHz ROMless 256-MAPBGA (17x17)