Freescale Semiconductor MCF5280CVF66
MCF5280CVF66
  • Manufacturer: Rittal
  • Chip 1 Group NO: MCF5280CVF66
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: MCF5280CVF66(Kg)
Mfr Freescale Semiconductor
Series MCF528x
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 66MHz
Connectivity CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 142
Program Memory Size -
Program Memory Type ROMless
EEPROM Size -
RAM Size 64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 3.6V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 256-LBGA
Supplier Device Package 256-MAPBGA (17x17)
Base Product Number MCF5280
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status Vendor Undefined
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 1
Coldfire V2 MCF528x Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 66MHz ROMless 256-MAPBGA (17x17)