Freescale Semiconductor MCF5275CVM166J
MCF5275CVM166J
  • Manufacturer: Rittal
  • Chip 1 Group NO: MCF5275CVM166J
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: MCF5275CVM166J(Kg)
Mfr Freescale Semiconductor
Series MCF527x
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 166MHz
Connectivity EBI/EMI, Ethernet, I²C, SPI, UART/USART, USB
Peripherals DMA, WDT
Number of I/O 69
Program Memory Size -
Program Memory Type ROMless
EEPROM Size -
RAM Size 64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.4V ~ 1.6V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 256-LBGA
Supplier Device Package 256-MAPBGA (17x17)
Base Product Number MCF5275
RoHS Status Not applicable
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status Vendor Undefined
ECCN 5A002A1
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 1
Coldfire V2 MCF527x Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 166MHz ROMless 256-MAPBGA (17x17)