Freescale Semiconductor MCF5253CVM140
MCF5253CVM140
  • Manufacturer: Rittal
  • Chip 1 Group NO: MCF5253CVM140
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: MCF5253CVM140(Kg)
Mfr Freescale Semiconductor
Series -
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 140MHz
Connectivity CANbus, EBI/EMI, I²C, QSPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals DMA, WDT
Program Memory Size -
Program Memory Type ROMless
EEPROM Size -
RAM Size 128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.08V ~ 1.32V
Data Converters A/D 6x12b
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 225-LFBGA
Supplier Device Package 225-MAPBGA (13x13)
Base Product Number MCF5253
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 1
Coldfire V2 - Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 140MHz ROMless 225-MAPBGA (13x13)