Freescale Semiconductor MCF52223CAF66
MCF52223CAF66
  • Manufacturer: Rittal
  • Chip 1 Group NO: MCF52223CAF66
  • Price:
  • Datasheet: -
  • Description: MCF52223CAF66(Kg)
Parameters
Mfr Freescale Semiconductor
Series -
Core Processor ColdFire V2
Core Size 32-Bit
Speed 66MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 56
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 8x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 100-LQFP
Supplier Device Package 100-LQFP (14x14)
Other Names 2156-MCF52223CAF66
Standard Package 1
ColdFire V2 - Microcontroller IC 32-Bit 66MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)