Freescale Semiconductor MAC7112MAG40
MAC7112MAG40
  • Manufacturer: Rittal
  • Chip 1 Group NO: MAC7112MAG40
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: MAC7112MAG40(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Freescale Semiconductor
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Core Processor ARM7TDMI-S
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 40MHz
Connectivity CANbus, EBI/EMI, I²C, SCI, SPI
Peripherals DMA, POR
Number of I/O 112
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 32K x 8
RAM Size 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.35V ~ 2.75V
Data Converters A/D 16x8/10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 144-LQFP
Supplier Device Package 144-LQFP (20x20)
Base Product Number MAC71
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 1
ARM7TDMI-S - Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 40MHz 256KB (256K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20)