Epson Electronics America Inc-Semiconductor Div S1C17W36F001100-40
S1C17W36F001100-40
  • Manufacturer: CTS Thermal Management Products
  • Chip 1 Group NO: S1C17W36F001100-40
  • Datasheet: PDF
  • Description: S1C17W36F001100-40(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Epson Electronics America Inc-Semiconductor Div
Series -
Package Tray
Product Status Active
Core Processor S1C17
Core Size 16-Bit
Speed 4.2MHz
Connectivity I²C, IrDA, SSI, UART/USART
Peripherals LCD, POR, PWM, Voltage Detect, WDT
Number of I/O 52
Program Memory Size 384KB (384K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.2V ~ 3.6V
Data Converters A/D 8x12b SAR
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Base Product Number S1C17W36
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 40
S1C17 - Microcontroller IC 16-Bit 4.2MHz 384KB (384K x 8) FLASH