Darfon C1005NP0189CGTQ
C1005NP0189CGTQ
  • Manufacturer: Central Semiconductor
  • Chip 1 Group NO: C1005NP0189CGTQ
  • Datasheet: PDF
  • Description: C1005NP0189CGTQ(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Darfon
Series C1005NP0_Q
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 1.8 pF
Tolerance ±0.25pF
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Q, Low Loss
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Lead Spacing -
Lead Style -
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8532.24.0020
Other Names 3906-C1005NP0189CGTQTR
Standard Package 60,000
1.8 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)