Cypress Semiconductor Corp CY8C21634-24LTXIKA
CY8C21634-24LTXIKA
  • Manufacturer: VersaLogic
  • Chip 1 Group NO: CY8C21634-24LTXIKA
  • Datasheet: -
  • Description: CY8C21634-24LTXIKA(Kg)
Parameters
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.4V ~ 5.25V
Data Converters A/D 28x8b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 32-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 32-QFN (5x5)
Base Product Number CY8C21634
RoHS Status Not applicable
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status Vendor Undefined
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 1
Mfr Cypress Semiconductor Corp
Series PSOC®1 CY8C21xxx
Package Bulk
Product Status Active
Core Processor M8C
Core Size 8-Bit
Speed 24MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals POR, PWM, WDT
Number of I/O 28
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 512 x 8
M8C PSOC®1 CY8C21xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-QFN (5x5)