Cypress Semiconductor Corp CY8C20334-12LQXIKC
CY8C20334-12LQXIKC
  • Manufacturer: VersaLogic
  • Chip 1 Group NO: CY8C20334-12LQXIKC
  • Datasheet: -
  • Description: CY8C20334-12LQXIKC(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Cypress Semiconductor Corp
Series PSOC®1 CY8C20xxx
Package Bulk
Product Status Active
Core Processor M8C
Core Size 8-Bit
Speed 12MHz
Connectivity I²C, SPI
Peripherals LVD, POR, WDT
Number of I/O 20
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.4V ~ 5.25V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 24-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 24-QFN (4x4)
Base Product Number CY8C20334
RoHS Status Not applicable
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status Vendor Undefined
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 1
M8C PSOC®1 CY8C20xxx Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 8KB (8K x 8) FLASH 24-QFN (4x4)