Cal-Chip Electronics, Inc. GMC02CG5R0C50NT
GMC02CG5R0C50NT
  • Manufacturer: Ampleon USA Inc.
  • Chip 1 Group NO: GMC02CG5R0C50NT
  • Datasheet: -
  • Description: GMC02CG5R0C50NT(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Cal-Chip Electronics, Inc.
Series GMC
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 5 pF
Tolerance ±0.25pF
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)
Lead Spacing -
Lead Style -
RoHS Status RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8532.24.0020
Other Names 2571-GMC02CG5R0C50NTTR
Standard Package 15,000
5 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)