Atmel ATTINY861A-20MU
ATTINY861A-20MU
  • Manufacturer: Panasonic - DTG
  • Chip 1 Group NO: ATTINY861A-20MU
  • Price:
  • Datasheet: PDF
  • Description: ATTINY861A-20MU(Kg)
Parameters
Mfr Atmel
Series AVR® ATtiny
Package Bulk
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity USI
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O 16
Program Memory Size 8KB (4K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 512 x 8
RAM Size 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 11x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 32-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 32-VQFN (5x5)
Base Product Number ATTINY861
RoHS Status Not applicable
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status Vendor Undefined
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 1
AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (4K x 16) FLASH 32-VQFN (5x5)