Atmel AT91M42800A-33AU
AT91M42800A-33AU
  • Manufacturer: Panasonic - DTG
  • Chip 1 Group NO: AT91M42800A-33AU
  • Datasheet: PDF
  • Description: AT91M42800A-33AU(Kg)
Parameters
Mfr Atmel
Series AT91
Package Bulk
Product Status Active
Core Processor ARM7®
Core Size 16/32-Bit
Speed 33MHz
Connectivity EBI/EMI, SPI, UART/USART
Peripherals WDT
Number of I/O 54
Program Memory Size -
Program Memory Type ROMless
EEPROM Size -
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 3.6V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 144-LQFP
Supplier Device Package 144-LQFP (20x20)
Base Product Number AT91M42800A
ECCN 3A991A2
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 10
ARM7® AT91 Microcontroller IC 16/32-Bit 33MHz ROMless 144-LQFP (20x20)