Atmel AT89S52-24JC
AT89S52-24JC
  • Manufacturer: Panasonic - DTG
  • Chip 1 Group NO: AT89S52-24JC
  • Datasheet: PDF
  • Description: AT89S52-24JC(Kg)
Details
Tags
Parameters
Mfr Atmel
Series 89S
Package Tube
Product Status Obsolete
Core Processor 8051
Core Size 8-Bit
Speed 24MHz
Connectivity UART/USART
Peripherals WDT
Number of I/O 32
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package 44-PLCC (16.6x16.6)
Base Product Number AT89S52
RoHS Status RoHS non-compliant
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 7
8051 89S Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 8KB (8K x 8) FLASH 44-PLCC (16.6x16.6)