Atmel AT89LP828-20JU
AT89LP828-20JU
  • Manufacturer: Panasonic - DTG
  • Chip 1 Group NO: AT89LP828-20JU
  • Datasheet: PDF
  • Description: AT89LP828-20JU(Kg)
Parameters
Mfr Atmel
Series 89LP
Package Bulk
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 30
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8
RAM Size 768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.4V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 32-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package 32-PLCC (13.97x11.43)
Base Product Number AT89LP828
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 1
8051 89LP Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-PLCC (13.97x11.43)