Atmel AT89LP214-20PU
AT89LP214-20PU
  • Manufacturer: Panasonic - DTG
  • Chip 1 Group NO: AT89LP214-20PU
  • Datasheet: PDF
  • Description: AT89LP214-20PU(Kg)
Parameters
Mfr Atmel
Series 89LP
Package Bulk
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 12
Program Memory Size 2KB (2K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.4V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 14-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 14-PDIP
Base Product Number AT89LP214
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 162
8051 89LP Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (2K x 8) FLASH 14-PDIP